Details
The Midi 1 Light Pendant Black and Polished Chrome MID0150 a caged style pendant in a matt black finish complete with polished chrome lamp holders. Shown with our vintage filament lamps the MID0150 can be the perfect modern twist to a kitchen island or living area.
Additional Information
| Product ID | DAR-MID0150 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128647856 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 250mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 190mm |
| Height (mm) | 190mm |
| Body Height (mm) | 190mm |
| Projection (mm) | 190mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Black |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Midi 1 Light E27 Matt Black With Polished Chrome Scandi-Style Caged Adjustable Pendant
PRODUCT ID# : DAR-MID0150
/ images
