Details
From dar Lighting, he Midas pendant light is a Scandi-style caged ceiling light with a zig-zag, linear form, finished in matt black. The open framework neatly outlines and shows off the bright polished copper lampholder, and is perfect for displaying a decorative bulb. This fitting looks great in any living setting.
Matching 5 light bar pendant light available. Includes matching ceiling rose and a black cable. It is adjustable at point of installation to a minimum height of 25cm and a maximum height of 120cm. Bulb not included; takes 1 x 60W max ES screw cap GLS standard.
Additional Information
| Product ID | DAR-MID0122 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128558640 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 250mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 190mm |
| Height (mm) | 190mm |
| Body Height (mm) | 190mm |
| Projection (mm) | 190mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Black |
| Colour Finish 2 | Copper |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.832kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Midi 1 Light E27 Matt Black With Bright Copper Scandi-Style Caged Adjustable Pendant
PRODUCT ID# : DAR-MID0122
/ images
