Details
The refined, softly sweeping arms and crystal glass decoration effortlessly combine to form the MEDUSA 2lt Wall Light.
This wall light is pull cord switched.
Additional Information
| Product ID | DAR-MED0950 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128403452 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 160mm |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Body Height (mm) | 200mm |
| Projection (mm) | 160mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.14kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Medusa 2 Light E14 Polished Chrome Wall Light With Pull Cord With K9 Crystal Detalls
PRODUCT ID# : DAR-MED0950
/ images
