Details
The refined, softly sweeping arms and crystal glass decoration effortlessly combine to form the MEDUSA 5lt Pendant.
Supplied with 50cm of cable and chain and with a dual mount option to make this fitting Semi Flush, this pendant is fully height adjustable at point of installation.
Matching products are available; type MEDUSA in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-MED0550 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128403414 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 380mm |
| Maximum Drop (mm) | 880mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 880mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Body Height (mm) | 330mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.37kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Medusa 5 Light E14 Polished Chrome Adjustable/Dual Mount Semi Flush Ceiling Fitting With K9 Crystal Detalls
PRODUCT ID# : DAR-MED0550
/ images
