Details
The MATRIX 5lt Flush fitting features a block crystal frame with suspended faceted crystal droppers.
Matching products are available; type MATRIX in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-MAT5450 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128488268 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 330mm |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Body Height (mm) | 330mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 10.764kg |
| Item Nett Weight (kg) | 9.5kg |
Matrix 5 Light G9 Polished Chrome Flush Circular Ceiling Fitting With Faceted Crystal Droppers
PRODUCT ID# : DAR-MAT5450
/ images
