Details
The Lyzette 5 light pendant is a contemporary take on a traditional armed fitting, featuring modern hand blown waterfall glass on aged brass metal work, fitted with 1m of chain which is adjustable on installation. This 5 light pendant can be used without a shade or can be fitted with a candle clip shade (sold separately
Additional Information
| Product ID | DAR-LYZ0545 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128699626 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 590mm |
| Maximum Drop (mm) | 1550mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 585mm |
| Body Height (mm) | 490mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aged Brass |
| Item Nett Weight (kg) | 2.1kg |
Lyzette 5 Light E14 Aged Brass Armed Adjustable Ceiling Pendant C/W Ribbed Glass
PRODUCT ID# : DAR-LYZ0545
/ images
