Details
The Lycia flush ceiling light features a large mirrored ombre glass globe able to take a small globe lamp or vintage style LED lamp (sold separately). This simple contemporary semi-flush ceiling light is part of the Lycia range featuring a large bar pendant and single pendant.
Additional Information
| Product ID | DAR-LYC0122 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128700827 |
| Brand | LuceNova |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Smoked |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 240mm |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Black |
| Item Nett Weight (kg) | 0.58kg |
Lycia 1 Light E27 Matt Black Semi Flush Ceiling Light C/W Ombre Smoked Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-LYC0122
/ images
