Details
The Lyall pendant light boasts beautiful cut-glass style pumpkin shaped glass shades with elegant, elongated polished chrome caps. Arranged in a gentle spiral, the 5 lights of this cluster pendant fitting sparkles with light. Lyall is designed with a maximum drop of 1. 5 metres, so will suit an interior space with height.
Additional Information
| Product ID | DAR-LYA0550 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128558589 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 250mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1500mm |
| Diameter (mm) | 250mm |
| Body Height (mm) | 1500mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.472kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3.2kg |
Lyall 5 Light G9 Polished Chrome Adjustable Cluster Pendant With Beautiful Cut Glass Style Pumpkin Shaped Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-LYA0550
/ images
