Details
LUTHER 4lt Semi Flush fitting in satin chrome with faceted crystal glass shades.
Matching products are available; type LUTHER in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-LUT0446 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128488121 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 200mm |
| Diameter (mm) | 420mm |
| Body Height (mm) | 200mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.999kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Luther 4 Light G9 Satin Chrome Semi Flush Fitting With Faceted Crystal Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-LUT0446
/ images
