Details
The Lukas 13 light Pendant in polished chrome consists of hundreds of tiered glass rods appearing to give a floating illusion inside a polished chrome band. This fitting is height adjustable and would make the perfect statement piece for any living area.
Additional Information
| Product ID | DAR-LUK1750 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128706058 |
| Brand | LuceNova |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| No: of Lamp | 13 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 600mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Body Height (mm) | 480mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 10kg |
Lukas 13 Light G9 Polished Chrome Adjustable Pendant With Glass Rods
PRODUCT ID# : DAR-LUK1750
/ images
