Details
The Lukas polished chrome wall light consists of two tiers of glass rods appearing to float within a polished chrome band. It is designed to complement the Lukas 13 light pendant but works equally well as a statement wall light in it’s own right. Also available in aged gold.
Additional Information
| Product ID | DAR-LUK0950 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128700278 |
| Brand | LuceNova |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 250mm |
| Height (mm) | 480mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 2.3kg |
Lukas 2 Light G9 Polished Chrome Wall Light With Glass Rods
PRODUCT ID# : DAR-LUK0950
/ images
