Details
LUANDA - a star shaped frame of matt black surrounding a bright copper lamp for an E27 lamp (not supplied) this smart wire worked pendant is a great alternative to traditional lanterns. Height adjustable on installation supplied with 1 meter of cable.
Additional Information
| Product ID | DAR-LUA0122 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128558633 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 550mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 550mm |
| Diameter (mm) | 430mm |
| Body Height (mm) | 550mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Black |
| Colour Finish 2 | Copper |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.749kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
Luanda 1 Light E27 Matt Black Adjustable Star Shaped Pendant With Bright Copper Detail
PRODUCT ID# : DAR-LUA0122
/ images
