Details
The Logan five-light semi-flush ceiling light in polished chrome is comprised of three tiers of clear crystal to give a modern take on the usual tiered chandelier. Compatible with our G9 halogen or LED lamps, sold separately. Also available with smoked glass, and has a matching sister pendant called the Giovana.
Additional Information
| Product ID | DAR-LOG5408 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128704153 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 240mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 8.4kg |
Logan 5 Light G9 Polished Chrome Flush Ceiling Light With Clear Crystal
PRODUCT ID# : DAR-LOG5408
/ images
