Details
The Liden single wall light features an angular matt grey painted metal shade with copper detailing on a swan neck arm with matching wall plate and toggle switch, offering a more contemporary industrial look.
Additional Information
| Product ID | DAR-LID0739 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128686534 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Toggle Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Projection (mm) | 290mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Graphite |
| Colour Finish 2 | Copper |
| Item Nett Weight (kg) | 0.49kg |
Liden 1 Light E14 Graphite Wall Light With Copper Detailing Giving You A Softer Industrial Look With Toggle Switch
PRODUCT ID# : DAR-LID0739
/ images
