Details
Traditionally styled with a pressed antique-brass frame and bevelled clear glass panels, the LADBROKE Outdoor Wall Light would provide the perfect welcome to your guests as it illuminates your porch or garden.
Additional Information
| Product ID | DAR-LAD1675 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128282101 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 200mm |
| Width (mm) | 170mm |
| Height (mm) | 340mm |
| Body Height (mm) | 340mm |
| Projection (mm) | 200mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.849kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Ladbroke 1 Light E27 Antique Brass Outdoor IP44 Wall Light With Clear Bevelled Glass Panels
PRODUCT ID# : DAR-LAD1675
/ images
