Details
The Klaxon single pendant features a modern glass shade finished in a rich copper ombre fading to clear. The ombre glass is a bit of a favourite of ours, it allows a lot of light out but also helps stop the glare associated with clear glass.
Additional Information
| Product ID | DAR-KLA0164 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128699602 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Copper |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 315mm |
| Maximum Drop (mm) | 1315mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 280mm |
| Body Height (mm) | 280mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Klaxon 1 Light E27 Ombre Copper Glass Adjustable Pendant
PRODUCT ID# : DAR-KLA0164
/ images
