Details
The Kensington swing arm wall light in polished nickel harks back to a time of quality. Inspired by library lamps with it’s adjustable reach and metal shade it’s perfect to add a level of sophistication. We’ve updated the style a little simplifying it for the more modern interior. We think it works great with the latest trend in panelled walls.
Additional Information
| Product ID | DAR-KEN0738 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128699589 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Toggle Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 310mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Item Nett Weight (kg) | 0.7kg |
Kensington 1 Light E14 Polished Nickel Swing Arm Wall Light C/W Shade
PRODUCT ID# : DAR-KEN0738
/ images
