Details
The JUDY Table Lamp features a hand cast resin base in a soft cream finish and has a cream linen pleated shade with bow trim detail and self coloured trim to edges.
The table lamp is in line rocker switched.
Additional Information
| Product ID | DAR-JUD4133-X |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128487384 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Cream |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 500mm |
| Diameter (mm) | 180mm |
| Body Height (mm) | 500mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Cream |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.03kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.7kg |
Judy 1 Light E14 Cream Table Lamp With Inline Switch C/W Creasm Linen Pleated Shade With Bow Trim Detail
PRODUCT ID# : DAR-JUD4133-X
/ images
