Details
JOANNA a three-light pendant has a soft grey finish with matching linen shades and cloth-covered cable. The soft mid-grey finish looks great with neutral colours and wood washes to create a cosy look. The pendant takes 3x E14 lamps (sold separately) and comes with 1m of chain, which is adjustable on installation or can be dual mounted to achieve a minimum height of 38cm.
Additional Information
| Product ID | DAR-JOA0339 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588432 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Grey |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 380mm |
| Maximum Drop (mm) | 1400mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 380mm |
| Diameter (mm) | 420mm |
| Body Height (mm) | 380mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Grey |
| Colour Finish 2 | Grey |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.603kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Joanna 3 Light E14 Grey Semi Flush Pendant With Grey Linen Shades
PRODUCT ID# : DAR-JOA0339
/ images
