Details
The JENSINE three-light semi-flush ceiling light has beautiful pressed glass balanced with deep ribs, finished in polished chrome. Compatible with our halogen or LED G9 lamps, sold separately.
Additional Information
| Product ID | DAR-JEN5350 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588890 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 280mm |
| Diameter (mm) | 360mm |
| Body Height (mm) | 280mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.889kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.5kg |
Jensine 3 Light Semi Flush Polished Chrome/Clear Glass Finish
PRODUCT ID# : DAR-JEN5350
/ images
