Details
JASPER – an exercise in minimalism. Subtle spiral textured opal glass rest on fine satin nickel arms mounted to a narrow centre body. This semi-flush fitting is perfect for low ceilings and is supplied with an optional 10cm back plate to aid installation. Takes G9 lamps we recommend BUL/G9/LED/3.
Additional Information
| Product ID | DAR-JAS5446 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128574022 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 750mm |
| Height (mm) | 160mm |
| Body Height (mm) | 160mm |
| Projection (mm) | 550mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Opal Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.227kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.9kg |
Jasper 5 Light G9 Satin Nickel Semi Flush Fitting With Opal Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-JAS5446
/ images
