Details
With compact dimensions the IVY range is perfect for lower ceilings. Featuring a beautiful free form crystal glass on a gently twisting polished chrome arm the Ivy range delivers an exceptional light output for its size.
The wall bracket is switched at the bottom of the backplate.
Additional Information
| Product ID | DAR-IVY0750 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128535511 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 110mm |
| Height (mm) | 140mm |
| Body Height (mm) | 140mm |
| Projection (mm) | 170mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.12kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.8kg |
Ivy 1 Light G9 Polished Chrome Wall Light With Rocker Switch With Crystal Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-IVY0750
/ images
