Details
With compact dimensions the IVY range is perfect for lower ceilings. Featuring a beautiful free form crystal glass on a gently twisting polished chrome arm the Ivy range delivers an exceptional light output for its size.
Additional Information
| Product ID | DAR-IVY0550 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128535504 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 240mm |
| Diameter (mm) | 420mm |
| Body Height (mm) | 240mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.004kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3.7kg |
Ivy 5 Light G9 Polished Chrome Semi Flush Fitting With Crystal Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-IVY0550
/ images
