Details
The Idina 3 light Pendant IDI5350 features beautiful faceted glass shades resting on slender square polished chrome finish arms. Part of the Idina range which also features a larger similarly styled 5 light semi flush IDI5450
Additional Information
| Product ID | DAR-IDI5350 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128647986 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 350mm |
| Diameter (mm) | 460mm |
| Body Height (mm) | 350mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 1.67kg |
Idina 3 Light G9 Polished Chrome Semi Flush Pendant With Beautifully Faceted Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-IDI5350
/ images
