Details
The ICICLE 8lt Flush features decorative glass rods and beads suspended from a polished chrome ceiling plate.
Additional Information
| Product ID | DAR-ICI4850 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128379368 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 270mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 270mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.09kg |
| Item Nett Weight (kg) | 5kg |
Icicle 8 Light G9 Polished Chrome Flush Light With Decorative Glass Rods & Beads
PRODUCT ID# : DAR-ICI4850
/ images
