Details
The HOVE 1lt Wall Light casts both up and down illumination and has a white plaster finish suitable for painting.
Additional Information
| Product ID | DAR-HOV072 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128449221 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 90mm |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 120mm |
| Body Height (mm) | 120mm |
| Projection (mm) | 90mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.352kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Hove 1 Light G9 White Plaster Small Up And Down Wall Light Suitable For Painting
PRODUCT ID# : DAR-HOV072
/ images
