Details
The HEATH pendant has clean lines, a polished nickle finish and clear glass panels. At 30cm diameter it is a well sized lantern that comes with 1 meter of chain to allow for height adjustment on installation.
Additional Information
| Product ID | DAR-HEA0138 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128534842 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 450mm |
| Maximum Drop (mm) | 1450mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 355mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 355mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.354kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Heath 1 Light E27 Polished Nickel Adjustable Round Pendant With Clear Glass Panels
PRODUCT ID# : DAR-HEA0138
/ images
