Details
The two-tone retro styled HANNOVER 1lt Wall Light has a black and antique brass backplate and shade.
Matching products are available; type HANNOVER in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-HAN0754 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128515094 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 365mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 350mm |
| Width (mm) | 285mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Body Height (mm) | 200mm |
| Projection (mm) | 350mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.11kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Hannover 1 Light E27 Black With Antique Brass Details Adjustable Wall Light
PRODUCT ID# : DAR-HAN0754
/ images
