Details
The two-tone retro styled HANNOVER 1lt Pendant has a black and antique brass ceiling plate and shade.
Supplied with 100cm of cable and chain, this pendant is fully height adjustable at point of installation.
Matching products are available; type HANNOVER in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-HAN0154 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128515087 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 200mm |
| Maximum Drop (mm) | 1400mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1400mm |
| Diameter (mm) | 280mm |
| Body Height (mm) | 125mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.066kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Hannover 1 Light E27 Black With Antique Brass Details Adjustable Pendant
PRODUCT ID# : DAR-HAN0154
/ images
