Details
The opulent HALLE pendant, with it's layered, faceted coffin crystal, illuminated by six lights, creates a beautiful prism effect throughout the fitting.
Featuring two tiers of crystal and a grey satin drum shade that adds a clean simplicity to the overall pendant.
Additional Information
| Product ID | DAR-HAL0639 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128616340 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 550mm |
| Maximum Drop (mm) | 1400mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 410mm |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Body Height (mm) | 410mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Grey |
| Colour Finish 2 | Crystal |
| Item Nett Weight (kg) | 5.35kg |
Halle 6 Light G9 Grey Adustjable Ceiling Light C/W Shade And Crystal Droplets
PRODUCT ID# : DAR-HAL0639
/ images
