Details
Takes 1 x 40W E14 Golf Bulb (not included). Item is Double Insulated. Includes a Toggle Switch. The Governor range consists of matching Single Pendant Fitting together with 3 Light Semi Flush, 4 Light Spotlight. Tones of antique brass and antique chrome give a more luxurious feel to this industrial look
Additional Information
| Product ID | DAR-GOV0761 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128678065 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Toggle Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 105mm |
| Height (mm) | 135mm |
| Body Height (mm) | 135mm |
| Projection (mm) | 190mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Antique Silver |
| Colour Finish 2 | Antique Brass |
| Item Nett Weight (kg) | 0.25kg |
Governor 1 Light E14 Antique Chrome & Antique Brass Adjustable Switched Spotlight
PRODUCT ID# : DAR-GOV0761
/ images
