Details
Takes 1 x 60W E27 GLS Bulb (not Included). Item is Double Insulated, has adjustable Height. The Governor range consists of matching 3 Light Semi Flush Fitting together with 4 Light Spotlight and a Single Wall Light
Additional Information
| Product ID | DAR-GOV0161 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128678041 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 370mm |
| Maximum Drop (mm) | 1270mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 310mm |
| Height (mm) | 240mm |
| Body Height (mm) | 240mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Antique Silver |
| Colour Finish 2 | Antique Brass |
| Item Nett Weight (kg) | 0.9kg |
Governor 1 Light E27 Antique Chrome & Antique Brass Adjustable Pendant Light
PRODUCT ID# : DAR-GOV0161
/ images
