Details
The Gianni Pendant GIA0150 is an adjustable 1 light pendant with a faceted glass disc surrounded by a polished chrome cage which creates a dramatic lighting effect when used with our vintage style lamps. Part of the Gianni range which also features a 3 light bar pendant GIA0350 perfect for stylising contemporary and retro spaces.
Additional Information
| Product ID | DAR-GIA0150 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128648044 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Spotlight) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 330mm |
| Maximum Drop (mm) | 1310mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 270mm |
| Diameter (mm) | 140mm |
| Body Height (mm) | 270mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.55kg |
Gianni 1 Light E27 Black & Polished Chrome Adjustable Pendant With Faceted Glass Disc
PRODUCT ID# : DAR-GIA0150
/ images
