Details
The Frederick single pendant lamp finished in soft gloss grey with a cool Nordic look, warmed up with copper metalwork and a matching toggle switch. Teamed with the floor or table lamp, this range adds an instant style fix to any interior.
Additional Information
| Product ID | DAR-FRE0139 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128699565 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 330mm |
| Maximum Drop (mm) | 1330mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 290mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Grey |
| Colour Finish 2 | Satin Copper |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Frederick 1 Light E27 Grey With Copper Metalwork Adjustable Single Pendant
PRODUCT ID# : DAR-FRE0139
/ images
