Details
The Fidella Easy Fit Pendant FID6508 is a hand blown glass pendant shade taking inspiration from mid-century designs. This shade does not require an electrician to install as it fits any existing E27 suspension and would beautifully complement both traditional and modern settings.
Additional Information
| Product ID | DAR-FID6508 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128647870 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Non-Electric |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Height (mm) | 160mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 160mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Glass |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Fidella E27 Non Electric Clear Hand Blown Glass Shade (Glass Shade Only)
PRODUCT ID# : DAR-FID6508
/ images
