Details
Reminiscent of a draped turban, the Explorer is a non-electric pendant light shade. The wide, flattened ring-shaped shade has a surface of deep, slanting folds, with the look of fabric. Easy to fit, this non-electric pendant will instantly transform any room. It has a low profile, so is suitable for low ceiling heights; we suggest you check available height before purchase.
The beauty of easy fit pendant shades is that they can be installed in minutes without the need of an electrician.
Easy-fit shade only; electrical fitting not included. Bulb not included (60W max); suitable for E27 screw fittings and comes with a reducer ring to fit bayonet B22 fittings.
Additional Information
| Product ID | DAR-EXP8633 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128403520 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Non-Electric |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 190mm |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Body Height (mm) | 190mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.472kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Explorer E27 Non Electric White 50cm Shade With A Curve & Slanting Design (Shade Only)
PRODUCT ID# : DAR-EXP8633
/ images
