Details
The Esarosa Pendant ESA0110 in a freeform pendant with a flowing smoked glass shade with black chrome details. This stylish pendant is shown with our decorative filament lamps for a modern and contemporary look.
Additional Information
| Product ID | DAR-ESA0110 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128648419 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Smoke |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 440mm |
| Maximum Drop (mm) | 1390mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 350mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 350mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 2.30kg |
Esarosa 1 Light Black Chrome Adjustable Pendant With Smoked Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-ESA0110
/ images
