Details
For a touch of luxury, choose the Era single wall light for use outdoors. It has a modern, upright box style with clear, tempered glass panels featuring bevelled edges. The Era is finished in powder-coated matt black with matching lampholder.
This wall bracket light is IP44 rated and is designed for use outdoors; of course, you can always use it indoors too, where it is suitable for use in bathroom zones 1 and 2.
Additional Information
| Product ID | DAR-ERA0722 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128500847 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 150mm |
| Width (mm) | 130mm |
| Height (mm) | 250mm |
| Body Height (mm) | 250mm |
| Projection (mm) | 150mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.54kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Era 1 Light E27 Black Outdoor IP44 Wall Light With Clear Tapered Bevelled Glass Panels
PRODUCT ID# : DAR-ERA0722
/ images
