Details
The Epstein 3 Light Pendant EPS0312 an eye-catching laser cut metal pendant. Lined with an ivory linen shade in, this fitting has a hand applied distressed gold leaf finish and white frosted acrylic diffuser. This pendant looks fabulous paired with it's matching wall light EPS0712.
Additional Information
| Product ID | DAR-EPS0312 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128649416 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Ivory |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 370mm |
| Maximum Drop (mm) | 1300mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 260mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 260mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.8kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3.86kg |
Epstein 3 Light E27 Gold Adjustable Round Pendant With Ivory Linen Shade & Frosted Glass Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-EPS0312
/ images
