Details
The ELMA 3lt semi flush features crystal glass beads that sparkle intensely as they diffuse the light encased in a glass shade This pretty wall light, finished in polished chrome.
It has a low profile, so is suitable for low ceiling heights.
Additional Information
| Product ID | DAR-ELM5350 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588173 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 520mm |
| Height (mm) | 130mm |
| Diameter (mm) | 520mm |
| Body Height (mm) | 130mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.43kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Elma 3 Light G9 Polished Chrome Flush Ceiling Light C/W Crystal Glass Beads Within A Clear Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-ELM5350
/ images
