Details
The ELBA Bathroom Wall Light features a polished chrome frame and ribbed clear outer frames with a frosted inner glass shade.
The wall light is operated by a pull cord.
Additional Information
| Product ID | DAR-ELB0750 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128366283 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear/Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 110mm |
| Width (mm) | 80mm |
| Height (mm) | 180mm |
| Body Height (mm) | 180mm |
| Projection (mm) | 110mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.758kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.46kg |
Elba 1 Light G9 Polished Chrome Bathroom IP44 Wall Light With Pull Cord Switch C/W Outer Clear Ribbed Shade & Frosted Inner Shade
PRODUCT ID# : DAR-ELB0750
/ images
