Details
The EDUARDO wall light has an architectural style finished in beautiful antique nickel and completed with an ivory cotton shade. Operated by a discreetly placed rocker switch. Great for hotel interiors or modern homes
Additional Information
| Product ID | DAR-EDU0746 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128589132 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Body Height (mm) | 200mm |
| Projection (mm) | 180mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Nickel |
| Colour Finish 2 | Ivory |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.523kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Eduardo 1 Light E27 Antique Nickel Wall Light With Ivory Cotton Shade
PRODUCT ID# : DAR-EDU0746
/ images
