Details
Retro styled outdoor IP44 rated wall light in smooth matt black.
Complete with a curved arm and fisherman style design, ideal for your front porch or garden.
Additional Information
| Product ID | DAR-DYN0722 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128535153 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 230mm |
| Body Height (mm) | 230mm |
| Projection (mm) | 290mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.886kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Dynamo 1 Light E27 Matt Black Outdoor IP44 Wall Light With Clear Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-DYN0722
/ images
