Details
The DYNAMO 1lt Pendant features an antique copper ceiling plate and a metal retro-styled shades in antique copper and comes complete with an opal white diffuser.
This pendant is fully height adjustable at point of installation.
Matching products are available; type DYNAMO in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-DYN0164 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128486943 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 300mm |
| Maximum Drop (mm) | 1330mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1330mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Copper |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.463kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Dynamo 1 Light E27 Antique Copper Adjustable Pendant C/W Opal White Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-DYN0164
/ images
