Details
The impressive DUVALoutdoor rated IP43 vintage style wall light in matt black and distressed gold featuring an antique gold finished lamp holder and clear glass panels.
Additional Information
| Product ID | DAR-DUV1522 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128535696 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP43 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 290mm |
| Body Height (mm) | 290mm |
| Projection (mm) | 190mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.191kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Duval 1 Light E27 Black Outdoor IP43 Wall Light With Antique Gold Lampholder C/W Clear Glass Panels
PRODUCT ID# : DAR-DUV1522
/ images
