Details
The Demarius Pendant DEM0110 is an eye-catching pendant in a smoked glass finish with matt black detailing and an adjustable braided cable. It is a stylish fitting that would illuminate any space perfectly.
Additional Information
| Product ID | DAR-DEM0110 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128653635 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Smoke |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 1320mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 290mm |
| Diameter (mm) | 250mm |
| Body Height (mm) | 290mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.35kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.23kg |
Demarius 1 Light E27 Black Adjustable Pendant C/W Smoked Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-DEM0110
/ images
