Details
45cm Faux Silk Tapered Drum Shade in Taupe with pleat detail and a white lining.
Additional Information
| Product ID | DAR-DEG1829 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128559869 |
| Brand | Dar |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Taupe |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Non-Electric |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 280mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 280mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Taupe Smooth |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.943kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Degas E27 Taupe Faux Silk Tapered 45cm Drum Shade (Shade Only)
PRODUCT ID# : DAR-DEG1829
/ images
