Details
The CYRO Bathroom IP44 Large Flush features decorative polished chrome circular bands on an opal glass shade.
Additional Information
| Product ID | DAR-CYR5050 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128316066 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 80mm |
| Diameter (mm) | 290mm |
| Body Height (mm) | 80mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Opal Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.055kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Cyro 1 Light E27 Polished Chrome Large Bathroom IP44 Flush Fitting With Opal Glass
PRODUCT ID# : DAR-CYR5050
/ images
