Details
The CURTIS wall lamp is finished in antique brass with champagne glass. A vintage style lamp holder and screw thread gallery creates an authentic industrial look.
The wall light is operated by a pull cord.
Additional Information
| Product ID | DAR-CUR0775 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588630 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Champagne |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 160mm |
| Height (mm) | 310mm |
| Body Height (mm) | 310mm |
| Projection (mm) | 230mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Cogniac Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.018kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Curtis 1 Light E27 Antique Brass Wall Light With Pull Switch C/W Champagne Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-CUR0775
/ images
