Details
The timeless Civic double-light flush fitting features polished chrome fretwork on the outer frame, laid over a frosted glass inner, and is finished with an opaque glass diffuser to soften the light.
Glass diffuser included. It has a low profile, so is suitable for low ceiling heights.
Additional Information
| Product ID | DAR-CIV5250 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128514127 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 140mm |
| Diameter (mm) | 310mm |
| Body Height (mm) | 140mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Frosted Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.828kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Civic 2 Light E14 Polished Chrome Flush Ceiling Fitting With Frosted Glass Inner Shade
PRODUCT ID# : DAR-CIV5250
/ images
